Współpracują z Nami

kontakt: 728 633 673

e-mail: festiwalpnin@gmail.com

© 2017 created by Klaudia Polak-Grzybowska & PPJG

Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im.Henryka Rasiewicza „KIMA”

Sprawdź lokalizacje 2023

"I szumi stary las, przyjaciel, wierny druh,
Do snu kołysze nas, piosenką budzi nas ze snu.
To dla nas jodeł śpiew

i urok, co w nim tkwi,
Bo wsiąkła w leśny mech

nie jedna kropla naszej krwi.
Nie jedna kropla naszej krwi!"

 

Henryk Rasiewicz "Kim"

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

 

Temat Festiwalu stanowią pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II Wojny Światowej oraz dekady po jej zakończeniu.

 

Projekt ten stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów - świadków tamtych dni, stanowi spełnienie

i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu.

 

Festiwal składa się z dwóch etapów: przesłuchaniach wojewódzkich oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim.

Festiwal Piosenki

Niezłomnej i Niepodległej

im. Henryka Rasiewicza "Kima"

O Patronie

Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz KIM był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga SZCZERBCA, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich.
Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię Rozszumiały się wierzby płaczące – Noc zapada nad cichym jeziorem. Przepiękna ballada Na znojną walkę, autorstwa KIMA stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.